NOOM-is toimuvad enamus toimingud läbi dokumentide. Dokumendid jaotuvad laias laastus kaheks:

Dokumentidega tööks tuleb avada Noomi menüüpuust Dokumendid > Dokumendid > soovitud dokumendi liik või staatus:

Dokumentide liigid on Noomis vabalt häälestatavad ja võivad kliendi valikul erineda juuresolevast.

Kui dokumentidel on eraldi staatused, siis kuvatakse märk selle dokumendi liigi ees ning sellel klõpsates kuvatakse vastavad staatused (joonisel LS dokumendil on liigid 1- Tellimus, 2- Saateleht-arve, 3- Saateleht, 4- Arve).

Dokumentide nimekiri

Dokumentide akna avamiseks võib vajutada nii liigi kui ka staatuse nimel. Aken ise avaneb Noomi töölauale:

Koosneb see aken järgmistest osadest:

Esimese nupu alt saab valida dokumendi tüübi, teise nupu alt dokumendi staatuse , kolmanda alt objekti ja neljanda alt ajalise perioodi. Näites on toodud dokumendi staatuste valik:

Dokumentide päised

Dokumentide nimekirjas on toodud dokumentide kohta tema päise andmed:

Ekraanil on korraga näha nendest väike osa, enama nägemiseks võib veerge ümber korraldada ja/või nende suurust muuta.

Dokumentide nimekirjas on kasutatavad kuumklahvid.

Enamkasutatavad veerud:

staatus ja dokumendi loomise asukoha objekt, kasutaja, aasta, kuu, päev.

Dokumentide nimekirja kontekstimenüü

Kui vajutada dokumentide üldvaates dokumentide loetelus parempoolsele hiireklahvile, avaneb kontekstimenüü:

Kuni jooneni on üldised valikud, mis on kirjeldatud tabelite kontekstimenüüs. Ülejäänute tähendused:

Dokumentide read

Dokumentide üldvaates on nupu sisselülitamise korral näidatud ka valitud dokumendi read:

Dokumentide ridades saab kasutada kuumklahve.

Enamkasutatavad veerud:

Dokumendi üldvaates, vajutades dokumendi ridades hiire parempoolsele nupule, avaneb kontekstimenüü:

Esimesed valikud on kirjeldatud tabelite kontekstimenüüs.

Dokumendi ridade spetsiifiline valik on "Lao andmed", mis kuvab valitud kauba liikumised laos:

Uue dokumendi aken

Klõpsates dokumentide üldvaates nupule avaneb uue dokumendi koostamise aken:

Akna vasakul ülaääres kuvatakse koostatava dokumendi liik ja staatus (näidisel vastavalt "Saateleht-arve" ja "Lattu sissetulek").

Dokumendi päises saab kasutada kuumklahve.

Aken koosneb mitmest erinevast sektsioonist:

Dokumendi rea kontekstimenüü

Vajutades dokumendi loomise/muutmise aknas dokumendi ridades parempoolse hiireklahviga, kuvatakse kontekstimenüü:

Dokumendi koostamine retseptist või komplektist

Dokumenti saab koostada ka komplektist, tootmise või komplekteerimise korral retseptist.

Selline vajadus tekib juhul, kui on vaja mõnda dokumenti korduvalt sisestada. Näiteks toitude retseptid, mida on vaja korduvalt kasutada ja mille retsept on sama. Või kui tooted, mis on laos eraldi, müüakse alati koos komplektina.

Kõigepealt tuleb luua komplektid või retseptid (vt peatükki "Retseptid"), seejärel avada dokumentide üldvaade ja vajutada klaviatuuril CTRL+F5. Avaneb aken kiirvalikuga retseptide otsingust:

Sealt sobiva retsepti või komplekti leidnud ja valiku kinnitanud, avaneb uus aken, kus saab sisestada koguse:

Aknas olevasse lahtrisse tuleb sisestada kogus, millega korrutada retseptis või komplektis olevate ridade kogused. Lahtrisse võib sisestada koguseid ka tehetena (näit. 2.5+1+4.2). Siis kuvatakse lahtri all tehte vastus.

OK nupule vajutamisel luuakse dokument komplektis toodud ridade ja viimati sisestatud kogustega ning avatakse see redigeerimiseks:

Laodokumendid

Noomis käib laos kauba liigutamine põhiliselt dokumentide kaudu, erandiks on vaid inventuur.

Tüüpdokumendid on:

Lattu sissetulek

Et kaupa saaks müüa, peab see kõigepealt laos olema. Esimeseks tegevuseks peaks sellisel juhul olema kauba vastuvõtmine, millest järgnevalt. Uue lattu sissetuleku dokumendi aken näeb välja järgmine:

Kauba vastuvõtul on oluline, et saatelehelt oleks võimalik kogu vajalik info sisestada. Selleks on toodud ka Noomi sisemise dokumendi number ja kuupäev põhiandmete lehele. Andmed, mida on võimalik sisestada, saab osaliselt eelhäälestada. Näiteks objekt on suure tõenäosusega alati sama, pearaamatus lähevad hankija võlad samale kontole, rahaühik võib üldjuhul olla EUR, saatelehe vastuvõtja on kasutaja, kes on Noomi sisse loginud jne.

Dokumendi päis

Dokumendi read

Dokumendi ridades võib kuvada erineva komplekti välju. Lisaks kuvamisele saab määrata ka muudetavaid välju ja täitmise järjekorda. Enimkasutatud väljade tähendused dokumentide ridades:

Ridadesse tuleb märkida kõik kaubad, mis on märgitud ka paberdokumendile. Rea lisamiseks on mitmeid võimalusi:

Dokumendi abisummad

Lisaks kaubaridadele tuleb kauba vastuvõtu dokumendile lisada veel vajalikke ridu, nagu käibemaks, ümardus jms. Et neid sinna saada, tuleb otsikoodi lahtrisse kirjutada vastav kahetäheline kood. Järgnevalt mõned valikud ja nendele vastavad koodid:

Igal kauba vastuvõtu dokumendil on käibemaks. Hinnad, mis dokumendile sisestatud, peavad olema ilma käibemaksuta ja selleks, et dokumendi üldsumma klapiks paberil tooduga, tuleb sisestada kood "KM", mille peale arvutatakse vastavalt kauba käibemaksu koodidele kogu dokumendi käibemaks hinna kohale. Koguseks tuleb 1.

Kui arvutatud hind erineb dokumendil toodust, siis tuleb eelkõige kontrollida, kas kõikidel kauba ridadel on õiged kogused ja hinnad! Kui see on nii, siis teisena peaks kontrollima, kas kõikidel ridadel on õiged käibemaksu koodid. Seda on kõige lihtsam teha dokumendi väljatrükki vaadates. Kui ka need on õiged, siis võib juhtuda, et tarnija on mingil põhjusel (ümardamine) käibemaksu arvutamisega eksinud ja arvele tuleb sisestada see käibemaks, mis paberdokumendil toodud.

Arve summa võib erinevatel põhjustel lõppeda nullist või viiest erineva sentide arvuga. Üks võimalus on, et sularahaga arvelduste tõttu ümardab tarnija arve summa alati nulli või viiega lõppevaks sendisummaks. Teine võimalus on, et arvel hulgipakendi jaepakendiks teisendamisel tekib lõppsummas väike erinevus. Selleks, et tarnijale arve saaks õigesti makstud, tuleb ka Noomis sisestada ümarduskood "YM". Koguseks võib jätta 1 ja hinna kohale vastavalt vajadusele kas positiivne või negatiivne summa.

Kui tarnija teeb arve pealt eraldi koondallahindlust, siis tuleb ka see arvele kanda. Otsikoodi kohale tuleb kirjutada "AH", koguseks -1 ja hinnaks allahindluse summa. (Võib ka vastupidi: kogus 1 ja allahindluse summa hinna lahtrisse miinusega. Üks kahest - kas kogus või hind - peab olema standardis negatiivne, et rea summa tuleks negatiivne ja vähendaks arve üldsummat). Näpunäide: kui tarnija on teinud allahindluse 10%, siis saab seda märkida selliselt, et kirjutada koguse kohale -0,1 ja hinna kohale senise arve summa "kogusumma" väljalt.

Lisaks saab häälestada vajalikke koode erinevateks juhtudeks. Selleks tuleb pöörduda tarkvarakonsultandi poole.

Dokumendi kontroll

Selleks, et kauba vastuvõtu arve sisestamise võiks lugeda lõpetatuks, tuleb alati kontrollida, et kõik sai õigesti sisestatud. Kõigepealt tuleb kontrollida, et arve all "kogusumma" väljal oleks sama summa, mis paberdokumendil. Kui need summad kokku ei lähe, siis tuleb kontrollida järgmiseid asju:

Arvet ei tohi sisestatuks lugeda enne, kui summa arve all on kokku läinud summaga paberdokumendil!

Laost väljaminek

Laost väljastamist kasutatakse klientidele arvete koostamiseks, toiming on sarnane lattu sissetulekuga. Erinevus tekib vaid päises mõningate parameetritega ja ridades on valikuvõimalusi rohkem. Laost väljastamise dokumendi aken:

Dokumendi päis

Dokumendi read

Ridadesse tuleb märkida kõik kaubad, mida soovite kliendile väljastada. Rea lisamiseks on mitmeid võimalusi:

Dokumendi abisummad

Lisaks kaubaridadele saab kauba väljastamise dokumendile lisada veel vajalikke ridu, nagu ümardus, allahindlus jms. Et neid sinna saada, tuleb otsikoodi lahtrisse kirjutada vastav kahetäheline kood. Järgnevalt mõned valikud ja nendele vastavad koodid:

Arve summa võib erinevatel põhjustel lõppeda nullist või viiest erineva sentide arvuga. On võimalus, et sularahaga arvelduste tõttu tekib soov ümardada arve alati nulli või viiega lõppevaks sendisummaks. Selleks saab sisestada ümarduskood "YM". Koguseks võib jätta 1 ja hinna kohale vastavalt vajadusele kas positiivne või negatiivne summa.

Kui soovite teha arvele koondallahindlust, siis tuleb otsikoodi kohale kirjutada "AH", koguseks 1 ja hinnaks allahindluse summa. Näpunäide: kui soovite teha allahindlust 10%, siis võib kirjutada koguse kohale 0,1 ja hinna kohale senise arve summa "kogusumma" väljalt. Vaata ka Noomi soodustuse skeemid.

Transpordikulu.pngtranspordikulu dokumendilt.png

Lisaks saab häälestada vajalikke koode erinevateks juhtudeks. Selleks tuleb pöörduda tarkvarakonsultandi poole.

Lao sisekäive

Sisekäibe dokument on mõeldud juhuks, kui firmal on rohkem kui üks ladu või objekt ning nende vahel on vaja kaupa liigutada.

Sisekäibe akti korral tuleb täita võrdlemisi vähe välju ja nende täitmine on sarnane lattu sissetuleku ja laost väljaminekuga.

Dokumendi päises:

Dokumendi ridades:

Kauba leidmiseks dokumendile võib kasutada samu võtteid, mis on toodud laost väljamineku peatükis.

Komplekteerimine

Komplekteerimine või tootmine on mõeldud juhuks, kui tekib vajadus mitmest tootest koostada üks toode.

Näiteks peab kartulist, rõõskkoorest, lihast ja maitseainetest saama prae või nagu toodud järgnevas näites, võetakse 3 "Šokolaad Nurr"-i ja 3 "Küpsis Narva"-t ja moodustatakse nendest 3 maiustuste komplekti, mille omahind moodustub eelmiste ridade summa jagatud tekkinud kogusega.

Kõige olulisem komplekteerimise akti juures on see, et kõik kaubad, millest toodetakse, märgitakse kõigepealt ja nende kogus miinus märgiga ehk negatiivselt ning toode, mis valmib, kõige viimasena ja positiivse kogusega.

Komplekteerimise aktis on päises vaja täita objekt, milles toiming toimub ning koostaja, mis on vaikimisi täidetud Noomi kasutajaga.

Dokumendi ridades:

Kuluks kandmine

Kui kaup on laos purunenud või aegunud vms, siis tekib vajadus see maha kanda. Siin tuleb appi laost kuluks kandmise akt:

Täita on vaja päises objekt ning vajadusel vahetada kaubakonto ja koostaja. Dokumendi number ja dokumendi kuupäev täidetakse samuti automaatselt.

Dokumendi ridades:

Finantsdokumendid

Teiseks suureks dokumentide alamgrupiks on finantsdokumendid. Standardina kuuluvad nende alla:

Avansiaruanne

Avansiaruande päises tuleb märkida:

Dokument Nr ja Dok. kuupäev väljad täidetakse automaatselt. Vajadusel võib nendele väljadele sisestada käsitsi väärtused.

Dokumendi ridades:

Kassa sissetuleku order

Kassa sissetuleku orderi päises saab märkida:

Ridades tuleb märkida:

Kassa väljamineku order

Kassa väljamineku orderi päise väljad:

Ridades on võimalik sisestada järgmiseid välju:

Maksekorraldus

Maksekorralduse dokumendid koostatakse üldjuhul automaatselt reskontro ehk "Makstavad arved" moodulist. Neid võib aga ka käsitsi koostada. Reskontro kaudu tehtud dokumenti pole soovitav muuta! Vajadusel kustutage dokument ja koostage uus.

Päises saab täita järgmised lahtrid:

Ridadesse saab märkida:

Koondarve

Koondarvet kasutatakse erinevate koondite tegemisel.

Näiteks on Noomi võimalik häälestada nii, et klient saab kaupa saatelehtedega ja mingi perioodi tagant saadetakse talle arve. Või jaemüügi puhul maksab klient alati kliendikaardiga ja saab kauba kätte ning kindla perioodi tagant saadetakse talle arve.

Häälestada saab seda Noomi konsultant. Selleks tuleb esmalt saateleht või mõni muu dokument käituma panna selliselt, et pearaamatusse ei tekiks kindlatel tingimustel kannet. Seepeale saab teha koondarve koostamise operatsiooni, mida saab käivitada Dokumendid->Hooldus->Dokumentide automaatne koostamine alt.

Koondarve dokument täitmata kujul võib välja näha selline:

Sissetulnud kuluarve

Kõikidel ettevõtetel tuleb ette kuluarveid, mis tulebki finantsdokumendina sisestada "Sissetulnud kuluarve" dokumendi liigi alla.

Kuluarvete päises tuleb sisestada järgnevad andmed:

Ridadesse saab märkida:

Dokumentide väljatrükk ja edastamine

Dokumentide koostamise juures on väga oluline võimalus neid välja trükkida. Selleks on dokumentide üldvaates trükkimise nupp .

Sellel vajutades avaneb trüki aken, mille ülaservas on nupud ja akna sees on dokumendi trüki eelvaade:

Nuppude tähendused:

Väljatrüki häälestus

Trükihäälestuse aken avaneb, kui valida väljatrüki eelvaate aknas "Setup" nupp või kui häälestada dokumentide kaupa, siis "Dokumendid"->"Hooldus"->"Dok. printimise seadistused".

Printer – valida Windowsis häälestatud printer, kuhu soovite valitud dokumendiliiki trükkida.

Print to file – teha linnuke, kui soovite seda liiki dokumenti trükkida faili. Lahtrisse saab valida faili nime. Kolmnurgale vajutades saab valida arvuti järjestik või jadaportide seast, kolme punktiga nupule vajutades saab valida faili, millesse salvestatakse.

Default font – teha linnuke, kui soovite valida vaikimisi kirjastiili.

Font – valida Windowsis paigaldatud fontide seast sobiv väljatrükile. Kõrvalt valida šrifti suurus, kastist all vaikimisi värv ning nuppudest B-bold, I-kursiiv, U-allajoonitud.

Orientation – teha siia linnuke, kui soovite vaikimisi lehe orientatsiooni muuta. Seejärel saab valida kas "Portrait" – püsti või "Landscape"- rõhtasetus.

Page properties in characters – lehe paigutus sümbolites.

Left margin – vasak taane. Märkida mitu tähemärki vasakust äärest tuleb trükkimist alustada.

Top margin – ülataane. Märkida mitu tähemärki ülaäärest tuleb trükkimist alustada.

Row count – ridade arv. Märkida mitu rida mahub ühele lehele. Kui dokumendil tekib rohkem ridu, siis alustatakse uut lehekülge.

Column count – veergude arv. Märkida mitu tähemärki trükitakse ritta.

Print replace – trükkimise teisendus. Vajutades kolme punktiga nupule avaneb kiirvalik, millest on võimalik valida printerispetsiifilisi teisendusi. Kasutatakse eelkõige kassa- ja tšekiprinterite juures, näiteks kassasahtli avamisel või tšeki lõikamisel.